Yaşam

İletişim’den ‘Kızılcık Şerbeti’ açıklaması

ANKARA (İGFA) –Bağlantı Başkanlığı’nın 16-17 Nisan tarihlerini kapsayan Dezenformasyon Bülteni’nde tartışmalara yol açan Kızılcık Şerbeti dizisiyle ilgili alınan karara ilişkin açıklamaya da yer verildi.

Yayınlandığı kanala, bir dizi sinemada kadına yönelik şiddet sahneleri nedeniyle uygulanan “programı durdurma” cezasına ilişkin çeşitli spekülasyonların üretildiğine dikkat çekilen bültende, gösterilen sahnelerin aksine, şu ifadelere yer verildi: Ceza ve sansür tezlerinin gerekçesi olarak dizinin 18. bölümü 10 Mart 2023 20:47’de yayınlandı. Bazı sahnelerine kamuoyunda yoğun tepki verildiği ve RTÜK’e çok sayıda şikayet geldiği vurgulandı. .

Yapılan incelemelerin ardından dizinin gerici bölümündeki sahnelerde kadına yönelik şiddetin yer aldığı belirtilirken, “Radyo ve Televizyonların Kuruluşu.
ve Yayın Hizmetleri, 6112 sayılı Kanunun 8 inci maddesinin 1 inci fıkrasının s bendinde “Yayın hizmetleri, toplumsal cinsiyet eşitliğine aykırı, kadına yönelik baskıyı özendirici ve kadını istismar eden programlar içeremez.” Karar kapsamında ‘programı durdurma’ cezası uygulandı. RTÜK daha önce de “kadına yönelik şiddet” sahneleri içeren bazı filmlere “program durdurma” cezası vermişti.

haberkavak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu