Haber

İran, nükleer enerji alanında Türkiye ile işbirliğine hazır

İran Atom Enerjisi Kurumu Lideri Muhammed İslami, ülkesinin nükleer enerji alanındaki deneyim ve başarılarını Türkiye ile paylaşmaya hazır olduğunu belirtti.

Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç, İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı İslami’ye nezaket ziyaretinde bulundu.

İran’ın yarı resmi Mehr Haber Ajansı’nın haberine göre, başkent Tahran’da düzenlenen görüşmede İran ile Türkiye arasında nükleer enerji alanında işbirliği ve ikili ilişkiler ele alındı.

İran’ın barışçıl nükleer faaliyetlerini uluslararası standartlar çerçevesinde sürdürdüğünü belirten İslami, nükleer enerji alanındaki deneyim ve kazanımlarını Türkiye ile paylaşmaya hazır olduklarını ifade etti.

İki ülke arasındaki tarihi bağlara değinen İslami, “düşmanlar İran ile Türkiye arasındaki ilişkileri bozmaya çalışıyor” dedi.

İranlı yetkili, iki ülkenin işbirliği yoluyla bağlantı seviyesini artırma iradesine dikkat çekerek, “Farklı alanlarda iş birliğinin sürdürülebilir hale getirilmesi, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da sağlam ve kararlı olmasını sağlayacaktır.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye ile İran arasındaki ilişkilerin karşılıklı dostluk ve samimiyete dayandığına dikkat çeken İslam, İran radyofarmasötiklerinin Türkiye’ye ihracatı konusunda iş birliğinin yenilenmesini öngördüklerini kaydetti.

“Tek taraflı yaptırımlar uluslararası topluma ve bölgeye zarar veriyor”

Tahran Büyükelçisi Kırlangin, iki ülke arasındaki işbirliğinin çeşitli alanlarda artırılması gerektiğini vurguladı.

Türkiye’nin barışçıl nükleer enerji faaliyetleri konusundaki duruşunun net olduğunu kaydeden Kırİlk, Türkiye’nin İran da dahil olmak üzere birçok ülkenin barışçıl nükleer enerji kullanma hakkını desteklediğini kaydetti.

İran’a nükleer faaliyetlerinden dolayı uygulanan yaptırımlarla ilgili ise tek taraflı yaptırımların uluslararası topluma ve bölgeye zarar verdiğini de sözlerine ekledi.

kartepe-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu