Ekonomi

TESK Başkanı: Bu Yıl Düğün Sezonundan Ümidimiz Daha Yüksek

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf dairesinin bu yılki düğün sezonundan her zamankinden daha umutlu olduğunu belirtti.

Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, devletin yeni evli çiftlere vereceği faizsiz evlilik kredisi ile düğün sektöründe hareketlilik olacağını belirtti.

Fotoğrafçı, düğün salonu, kuaför, berber, gelinlik, çiçekçi, çeyiz ve beyaz eşyacı gibi farklı departmanlardan esnafın düğün dönemine hazır olduğuna işaret eden Palandöken, “Devletimizin açıkladığı evlilik kredisi desteği, 2 yılı ödemesiz 72 ay vade ile 150 bin lira olan “Bu yılki düğün sezonunda her zamankinden daha umutluyuz” değerlendirmesini yaptı.

Bir düğünün maliyetinin 500 bin lirayı aştığını kaydeden Palandöken, bu yıl evlilik sayılarında geçen yıla göre yüzde 50 civarında artış beklediklerini ifade etti.

Ülkede ilk evlenme yaşında bir artış olduğunu belirten Palandöken, şunları kaydetti:

“İlk evlenme yaşı ortalama yıllara göre kadınlarda 25, erkeklerde 28’e yükseldi. Türkiye’de hiç evlenmeyen vatandaş sayısı geçen yıl 20 milyonun sonundaydı. Bunun en değerli sebepleri eğitim. , çalışma hayatı, kişisel korkuların ardından maddi sebepler. Bazı gençler öylece evlenirler. “Düğün masraflarından kaçınmayı tercih ediyor. Gençlerin ev kurmasını ve tüm sevdikleriyle düğün yapmak istemesini engelleyen maddi sebepler, kredi desteklerinin artırılması ve çeşitlendirilmesi ile çözülecektir. Düğün desteğinin yanı sıra ilk araba, ilk konut gibi alışverişlerde avantajlı ek paketler sunulmalı.”

haber-pehlivankoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu