Haber

Tur şirketlerinden Schengen çözümü: Vizesiz turlar

Son sekiz yılda en çok SchengenVize başvurusunda bulunan ülkeler arasında en çok ret alan ülkelerden biri türkiye oldu. Pandemi sonrası AB ülkelerinden yeniden hızlanan başvurular geldi. inkarCevap gelmeye devam ediyor.

Geçen yıl yoğun vize reddi yaşayan yetiştirici firmalar, randevulardaki aksilikleri görünce çareyi vizesiz ülkelere yapılan çeşitleri sunarak buluyor.

Ekonomim’den Selenay Yağcı’ya konuşan Prontotour İcra Kurulu Lideri Ali Onaran, son dönemde Schengen vizesi konusunun yeniden arttığını belirtti. Konsoloslukların yoğunluktan dolayı bazen randevuları kapattığını vurgulayan Onaran, ” Bir hafta sonrasına randevu alınırken, artık sadece bir ay sonrasına randevu veriliyor. Vize başvurularının sonuçlanması için standart süre de 1 aya çıkarıldı. Bu da tur şirketlerini zorluyor.” söz konusu.

‘Yerli turist talebi bu yıl çok yüksek’

Tur Operatörleri Sözcüsü Cem Polatoğlu’na göre Yunanistan, İspanya ve Macaristan gibi ülkeler uygulamada yumuşasa da sorun devam ediyor:

“En azından üç ay yerine 20-25 gün içinde çıkıyor. Herkes vize alamıyor. Almanya sıkıştırmaya devam ediyor. Yerli turistin yurt dışından talebi bu yıl çok yüksek. Özellikle Türkiye’de döviz kurunun enflasyona göre sabit kalması yurt dışına olan talebi artırdı. Türkiye’de fiyatların yüksek olması ve dövizle satılan eserlerin bire bir aynı kalması nedeniyle yurt dışı tatillerini daha uygun hale getirdi. Vize sorunu ve talep artışının da etkisi var.”

‘Yolcu sayısı azalsa da turu iptal etmiyoruz’

Travel Zone’dan Barış Öztürk, yolcu sayısı azalsa bile çeşidi iptal etmediklerini söyledi.

“Yolcu vize sorunu yaşadığında bu durum nihayetinde acenteyi de etkiliyor. 40 kişilik tipten 5 yolcu vize alamaz ise yarış iptal edilebilir. Sadece biz değil tüm acenteler en az mağduriyet yaşansın diye ilacı iptal edip bedelini iade etmeyi tercih ediyor ya da zarara katlanarak kişi sayısı azalsa bile çeşitliliği yapıyoruz. Geçen yıl en çok vize mağduriyeti yaşayan ülkeler İtalya, İspanya ve Fransa oldu. Geçen sene yazın 10 bin yolcunun vize sıkıntısından dolayı Avrupa’ya gidemediğini düşünüyorum. Vize başvuruları hala yoğun bir şekilde yapılıyor. Vizesi olmayanlar yurt dışı planlarını çok daha önceden yapsınlar.”

haber-harran.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu