Ekonomi

Altında sert hareket!

ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell, son ekonomik verilerin beklenenden güçlü geldiğini belirterek, faiz oranlarının kesin seviyesinin iddia edilenden daha yüksek olabileceğine işaret etti.

Peki Fed’in açıklamaları piyasaları nasıl etkileyecek? Detaylar burada..

Konuyla ilgili açıklama yapan Çet Yatırım İç Piyasalar Müdürü Şükrü Cem Kaya şu ifadeleri kullandı:

“Son verilerden sonra Fed’in açıklamalarının sert olması bekleniyordu. Beklendiği gibi agresif şahin bir duruşla yapılan açıklamalar piyasalardaki ABD faiz oranlarını, ons altını ve borsaları dalgalandırdı. Doların bunlara bağlı olarak güçlendiğini görüyoruz. açıklamalar ve dolar endeksi 105 seviyesini geçti.

“ALTIN ​​TARAF İÇİN OLUMLU ANLAŞILABİLİR”

Dolar endeksindeki bu güçlü seyrin önümüzdeki günlerde de devam etmesi beklenebilir. Bu açıklamalarla önümüzdeki dönemde yüksek faiz politikasının devam etmesi ve FED’in faiz artışlarının çok hızlı bir şekilde fiyatlanması sağlandı.

Ancak buna rağmen ons altında 1800’ün, gramda 1080’in üzerinde kaldık. Bu gelişme altın tarafı için olumlu olarak algılanabilir. Dolayısıyla ons başına 1800’ün üzerinde kaldığımız sürece gram altın hem dolar hem de altın fiyatlarına bağlı olarak iyi bir alternatif olmaya devam ediyor.”

pursaklar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu