Ekonomi

Cevdet Yılmaz’dan ‘Çaykur özelleştirilecek’ iddialarına ilişkin açıklama

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Çaykur’un özelleştirilmesi iddialarına ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: ”Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Türkiye Varlık Fonu’nun özelleştirmesinden söz edilmedi. “Çaykur, özerk bütçeli bir kamu iktisadi teşebbüsü olarak faaliyetlerine devam ediyor.”dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerinin 12. Kalkınma Planı’na ilişkin sorularını yanıtladı.

Yılmaz, sivil ve demokratik bir Anayasa yapımının kalkınma sürecine katkı sağlayacağına dikkat çekerek, “Maksimum ortak paydada buluşarak, en geniş uzlaşıyı yaratarak kalkınma planımıza ve 2053 perspektifimize destek olacaktır.”

Yılmaz, herhangi bir kur amacı taşımadıklarını belirterek, şöyle konuştu: ”Günlük gelişmelere bağlı hareketler var. Döviz kurunda bir miktar hareketlenme yaşandı. Önümüzdeki dönemde böyle bir hareketlilik beklemiyoruz. “Son dönemdeki dinamizmi hem teknik hem de politik olarak beklemiyoruz.”dedi.

Çaykur’un özelleştirilmesine ilişkin Yılmaz, şunları söyledi: ”Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Türkiye Varlık Fonu’nun özelleştirmesine ilişkin herhangi bir husus bulunmamaktadır. Çaykur, özerk bütçeli bir kamu iktisadi teşebbüsü olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Çaykur, 2023 yılında inşa ettiği iki fabrikayla kapasitesini artırarak özelleştirmeden uzak yatırımlarına devam ediyor.söz konusu.

Döviz korumalı mevduata ilişkin soru üzerine Yılmaz, “KKM 2022’de 92,5 milyar TL ödeme yaptı. Merkez Bankası 72,8 milyar TKL, Hazine ve Maliye Bakanlığı ise 59,5 milyar TL ödeme yaptı” dedi. “dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu