Teknoloji

Intel’i Çıldırdıracak Gelişme: NVIDIA, ARM Tabanlı İşlemciler İçin Kolları Sıvadı!

Kişisel bilgisayar pazarında NVIDIA Intel’in liderliği Her ne kadar başarılı olamasa da konu yapay zeka çipleri olduğunda tartışmasız lider konumunda. Ancak gelen son haberler NVIDIA’nın kendisini tek bir alanla sınırlamak istemediğini ortaya koyuyor. Hatta şirket ARM tabanlıIntel’i çiplerle köşeye sıkıştırmaya hazırlandıkları ortaya çıktı.

NVIDIA’nın kapalı alanda geliştirilmeye başlandığı iddia edilen yeni çipleri, Microsoft’un desteklerinden de yararlanıyor. Apple’ın Arm tabanlı çipleri kullanmaya başlamasıyla pazar payını ikiye katlamasının ardından Microsoft, Arm teknolojilerini kullanan Windows bilgisayar işlemcilerinin üretimini teşvik etmeye başladı. NVIDIA da bu pastadan nasibini alacak gibi görünüyor.

Yeni işlemciler 2025’te gelebilir

Konuyla ilgili şirkete yakın kaynaklara göre NVIDIA ve AMD2025 yılında ARM teknolojisine sahip bilgisayar çipleri satmaya başlayacaklar. Böylece bu iki şirket, 2016 yılından bu yana ARM tabanlı dizüstü bilgisayar çipleri üretiyor. Qualcomm’a katılmış olacaktır. Tabii bu durum en çok Intel’i rahatsız edecek gibi görünüyor.

Konuyla ilgili henüz hiçbir firmadan açıklama gelmedi. Elmalar Yeni nesil Mac cihazlarıyla daha iyi pil ömrü ve daha yüksek performans sunan Microsoft, benzer performansa sahip çipler geliştirmek istiyor. 2016 yılında Qualcomm’a ARM tabanlı geliştirme için 2024 yılına kadar bir son tarih verildi. ayrıcalıklı Böylece Microsoft bu pazarda lider şirket olmayı hedefledi. Görünüşe göre Microsoft, Qualcomm’un ayrıcalığı sona erdiğinde diğer şirketlerin de bu pazara girmesini istiyor.

haber-dogubayazit.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu