Haber

Katar ile Taliban arasında ‘gizli görüşme’ olduğu iddiası: Biden’a bilgi verildi

Katar Başbakanı Pir Muhammed bin Abdurrahman Al-Thani’nin Afganistan’ın Kandahar kentinde Taliban lideri Heybatullah Ahunzade ile gizli bir görüşme yaptığı bildirildi. Reuters ajansına konuşan ABD’li bir kaynak, görüşmenin 12 Mayıs’ta yapıldığını iddia etti. ABD Başkanı Joe Biden’ın bu görüşmeden haberdar olduğu belirtildi.

‘TALİBAN’IN DIŞ DÜNYA İLE İLİŞKİLERİ ETKİLENDİRİLDİ’

Reuters, görüşmede Taliban’ın dış dünyayla ilişkilerini yeniden kurmasının ele alındığını belirterek, Taliban yönetiminin bu adımı ülkeler arasındaki izolasyondan kurtulmak için attığını bildirdi. Adı açıklanmayan kaynak, Katar bakanının Akhundzade’ye “Kız çocuklarına eğitim yasağı ve kadınlara yönelik istihdam yasaklarına son verilmesi gerektiğini” söylediğini söyledi.

‘POZİTİF BİR GÖRÜŞME OLDU’

Görüşmenin ‘olumlu’ geçtiğini kaydeden kaynak, ‘tartışılan tüm konularda koordinasyon sağladıklarını’ söyledi. Kaynak, “Görüşme çok olumlu bir atmosferde gerçekleşti. Ahundzade, uluslararası toplumla diyaloğa girmeye devam etmekle çok ilgilendi” dedi.

Afganistan’da yapılan görüşme, Taliban lideri Ahundzade’nin yabancı bir devlet lideriyle yaptığı ilk görüşme olarak kayıtlara geçti. Beyaz Saray, Katar ve Taliban konuyla ilgili yorum yapmadı. (DIŞ HABERLER)

haberdikili.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu